Celem chirurgicznego leczenia endometriozy jest usunięcie ognisk endometrialnych zlokalizowanych w obrębie miednicy oraz jamy brzusznej, przywracając w ten sposób prawidłową anatomię i funkcjonowanie narządów miednicy mniejszej. W chirurgii endometriozy wyróżnia się dwie główne metody: leczenie konserwatywne i radykalne.
Leczenie zachowawcze jest stosowane głównie u kobiet borykających się z problemami płodności lub planujących ciążę, a posiadające dolegliwości życia codziennego, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W trakcie tego typu zabiegu usuwane są ogniska endometriozy z miednicy mniejszej i organów takich jak jelita , pęcherz moczowy, unerwienie, otrzewna w sposób jak najmniej inwazyjny, zachowując integralność jajników i narządów układu rozrodczego co ma na celu poprawę płodności. Dodatkowo, zabieg ma na celu usunięcie guzów i ognisk endometrilanych, przywracając prawidłową anatomię narządu rodnego. Skutkiem leczenia zachowawczego jest zazwyczaj redukcja bólu, poprawa płodności oraz zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby.
Leczenie kompleksowe, radykalne jest zwykle przeprowadzane u pacjentek z zaawansowaną endometriozą po zakończonym rozrodzie. W trakcie tego zabiegu ginekolog usuwa nie tylko widoczne ogniska endometriozy z narządów wewnętrznych ale najczęściej proponowane jest poszerzenie operacji o usunięcie narządu rodnego jako zminimalizowanie ryzyka całkowitego nawrotu choroby poniżej 2%.
– Wykonywanie zabiegów chirurgicznych w leczeniu endometriozy jest procesem bardzo skomplikowanym i wymagającym najwyższych umiejętności, precyzji i wiedzy, szczególnie w przypadku głęboko naciekającej endometriozy, która nacieka i powoduje destrukcję organów miednicy mniejszej i jamy brzusznej oraz innych struktur w jej otoczeniu. Dlatego też, zabiegi te powinny być przeprowadzane tylko i wyłącznie w dedykowanych specjalistycznych centrach leczenia endometriozy przez zespoły multidyscyplinarne doświadczonych specjalistów (ginekologów, chirurgów, urologów), z użyciem nowoczesnego sprzętu, w chirurgii małoinwazyjnej laparoskopowej czy robotowej. Dziś jest to jedyna rekomendowana metoda operacji endometriozy głęboko naciekającej. Powiększenie i jakość obrazu endoskopowego pozwala na niemalże mikroskopową dokładność usuwania zmian endometrilanych. – tłumaczy Dr Karmowski.
Systemy laparoskopowe pozwalają na sześcio a nawet dziesięciokrotne powiększenie obrazu pola operacyjnego i stosowanie zminiaturyzowanych narzędzi, co umożliwia precyzyjne działanie w trudno dostępnych miejscach. Wykorzystanie laparoskopowej chirurgii zwiększa pozwala na optymalne czyli 96% usunięcie ognisk endometrialnych, jednocześnie chroniąc zachowując funkcjonalność i przebieg unerwienia miednicy mniejszej, co wpływa bardzo korzystnie na jakość życia pacjentek po operacji.
Chirurg obserwuje obraz wnętrza ciała na ekranie w jakości 4K lub 3D wspomagając się możliwością wizualizacji w Zieleni Indocjaninowej ukrwienia poszczególnych newralgicznych organów, co pozwala na większą radykalność i skuteczność przeprowadzonych operacji. Dokładność i dostęp do miejsc, które nie jest możliwe do oceny ocenić podczas tradycyjnej laparotomii, czyli chirurgii otwartej. Stopniowo odkrywa kolejne obszary tkanek i precyzyjnie usuwa ogniska endometriozy, korzystając z narzędzi takich jak kleszczyki bipolarne typu Bisect czy Biclamp, pęsety, mikronożyczki, igły Plasmy argonowej i wiele innych specjalistycznych narzędzi. Po zakończeniu głównej części zabiegu i usunięciu planowanych guzów endometrialnych, można zastosować nowoczesne środki barierowe pozwalające zmniejszyć ryzyko zrostów wewnątrzotrzewnowych. Po operacji, niewielkie nacięcia 5mm – 10mm w skórze brzucha są zszywane mikroszwami mi zapewniają doskonały efekt estetyczny.