Rehabilitacja przedoperacyjna
Rehabilitacja przedoperacyjna to nie tylko wzmocnienie aparatu mięśniowego przed planowanym zabiegiem. To także nauka podstawowych ćwiczeń, które będą mogły być wykonywane już w pierwszych dobach po zabiegu. Zarówno operacja, jak i późniejszy pobyt w szpitalu nie sprzyjają poznawaniu nowych ćwiczeń wzmacniających czy rozluźniających. Praktykowanie delikatnych ćwiczeń oddechowych i przeciwzakrzepowych w okresie przedoperacyjnym ułatwi wprowadzenie ich już na etapie szpitalnym po zabiegu. Każda pacjentka, która została wyedukowana przez swojego fizjoterapeutę uroginekologicznego przed zabiegiem, będzie bardziej świadoma swoich ruchów po zabiegu, a co równie ważne będzie wiedziała jak je wykonywać, by sobie nie zaszkodzić w pierwszych dobach. Dużo łatwiej będzie pacjentce wrócić do formy, jeśli wcześniej nauczyła się prawidłowych wzorców ruchowych czy zwiększyła swoją świadomość ciała. Konsultacja i terapia to konieczność przed planowaniem zabiegu uroginekologicznego.
Warto uwrażliwić na to, jak kluczowy jest prawidłowy oddech. Wiele osób oddycha w niewłaściwy sposób, kiedy to podczas wydechu wykonują parcie zamiast angażować mięśnie brzucha i dna miednicy. Taki wzorzec oddychania w kontekście świeżo przebytej operacji na podbrzuszu może wpłynąć niekorzystnie na gojenie się rany i zwiększać ryzyko komplikacji pooperacyjnych. Choć wydaje się, że oddech jest czymś naturalnym, to czasami jego wzorzec jest zaburzony z różnych przyczyn. Odbudowa prawidłowego toru oddechowego w okresie przedoperacyjnym będzie wysoce wskazana.
Planowane zabiegi uroginekologiczne to powód, dla którego warto udać się na konsultację do fizjoterapeuty specjalizującego się w tematyce uroginekologicznej. Już jedna wizyta konsultacyjna może przynieść wymierne efekty edukacyjne. Badanie kliniczne, ocena stanu funkcjonowania i wywiad medyczny wykonany przez fizjoterapeutę uroginekologicznego pozwolą określić, plan dalszego postępowania.
Edukacja pacjentek elementem fizjoterapii okołooperacyjnej
Duże znaczenie w procesie rekonwalescencji będą mieć prozdrowotne zachowania profilaktyczne. Wyedukowanie pacjentki w tym temacie to obowiązek fizjoterapeuty. Dobry terapeuta uroginekologiczny poinstruuje kobietę o tym, jak powinna wykonywać podstawowe czynności dnia codziennego po operacji. Instruktaż powinien być przećwiczony przed zabiegiem, aby już podczas pierwszych godzin po operacji pacjentka nie zaszkodziła sobie. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pokaże, jak bezpiecznie np. kaszleć, korzystać z toalety czy wstawać z łóżka. W przypadku wielu operacji uroginekologicznych znaczne ograniczenia w zakresie dźwigania, pracy fizycznej czy porządków domowych będą przez długie tygodnie. Edukacja i instruktaż czynności dnia codziennego nie powinien ograniczyć się tylko do wczesnego okresu pooperacyjnego. Częste powtarzanie zaleceń utrwali zdrowe nawyki profilaktyczne u pacjentki.
Rehabilitacja pooperacyjna – cele i efekty
Proces powrotu do formy zaczyna się już w pierwszych dobach po zabiegach ginekologicznych/uroginekologicznych. Na pierwszy rzut idą delikatne ćwiczenia przeciwzakrzepowe i oddechowe, których celem jest zminimalizować ryzyko komplikacji pooperacyjnych. Bardzo ważną rolę odgrywa wczesna pionizacja i uruchomienie pacjentki.
Założenia fizjoterapii uroginekologicznej po zabiegach na etapie szpitalnym:
Kolejnym krokiem powrotu do formy jest rozpoczęcie fizjoterapii uroginekologicznej po wyjściu ze szpitala. Najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który skutecznie poprowadzi dalszą terapię znając wcześniejszą historię choroby. Rozpoczęcie rehabilitacji powinno być oparte o zalecenia lekarza operującego czy prowadzącego. Z pewnością taką informacje pacjentka może uzyskać w karcie wypisu ze szpitala czy też na wizycie kontrolnej po zabiegu.
Zadania fizjoterapii pooperacyjnej w dalszych tygodniach/miesiącach:
Podsumowanie
Fizjoterapia uroginekologiczna to szeroki zakres działań terapeutycznych. Pomaga ona nie tylko kobietom w ciąży czy po porodzie, ale także pacjentkom po operacjach ginekologicznych. Celem rehabilitacji uroginekologicznej zarówno przed, jak i po operacji jest przede wszystkim poprawa jakości życia pacjentki. Operacja w znacznym stopniu może zniwelować problem, z którym kobieta zgłosiła się do lekarza. Niemniej jednak sam okres okołooperacyjny, jak i późniejszy czas rekonwalescencji wymagają pomocy ze strony doświadczonego fizjoterapeuty uroginekologii.